”Hallitus ajaa kokoomusministereiden johdolla päin betoniseinää”

Keskustan kansanedustaja Aila Paloniemi kaipaa hajauttavaa politiikkaa. Hänen mukaansa pienet kunnat laitetaan nyt käytännössä suurten kaupunkien kustannusten maksumiehiksi.

Aila Paloniemen mukaan keskittäminen on hallituksen iso suunnitelma. Hänestä tästä viimeisin osoitus on aiemmin viikolla julkistettu kuntien valtionosuusuudistus. Hänen mukaansa tähän saakka Suomessa on pidetty yllä tasausjärjestelmää, jolla on kompensoitu esimerkiksi pitkiä etäisyyksiä ja ikärakenteesta aiheutuvia kustannuksia, mutta nyt pienet kunnat laitetaan käytännössä suurten kaupunkien maksumiehiksi.

Uudistusta ei Paloniemen mukaan näytä ohjaavan muu kuin kokoomuksen halu ajaa pienet kunnat pakolla kuntaliitoksiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Paloniemen mielestä mitään kestävyysvajeen tilkettä ei synny sillä, että 200 pienintä kuntaa lakaistaan pois kartalta. Niiden osuus on hänen mukaansa vain muutama prosentti kaikista kuntien kustannuksista, ja todellisia säästöjä saataisiin aikaan uudistamalla palveluja ja tekemällä asioita toisin varsinkin kokoomusjohtoisissa suurissa kaupungeissa.

Paloniemeä vaivaavat myös hallituksen rakennepakettiin sisältyvät toisen asteen koulutuksen leikkaukset pieniin lukioihin ja ammattikouluihin. Hän toteaa tiedotteessaan, että ne eriarvoistavat ja heikentävät koulutuksen laatua monissa pienissä kunnissa.

– Kun lukio lähtee, myös yläkoulujen aineenopetus heikkenee, koska pienissä kunnissa samat opettajat opettavat lukioissa ja yläasteilla. Lisäksi pitkät välimatkat lisäävät nuorten syrjäytymisriskiä ja aiheuttavat lisäkustannuksia, kun monen nuoren on hommattava asunto opiskelupaikkakunnalta.

Mainos