Puola esittää Radoslaw Sikorskia EU:n ulkoministeriksi

Puola nimeää ulkoministeri Radoslaw Sikorskin ehdolle EU:n ulkoasioiden korkeaksi edustajaksi.
Mainos - sisältö jatkuu alla

Puola on vahvistanut nimittävänsä ulkoministeri Radoslaw Sikorskin ehdokkaaksi korvaamaan EU:n ulkoasioiden ja turvallisuuspolitiikan korkean edustajan Catherine Ashtonin. Asiasta kertoo BBC.

Iso-Britannian Ashton valittiin tehtävään vuonna 2009. Korkean edustajan, jota kutsutaan myös ulkoasiainedustajaksi, vastuulle kuuluvat muun muassa ulkopolitiikan välineiden, kuten kehitysavun ja kriisinhallinnan, koordinointi. Tehtävää on usein kutsuttu myös EU:n ulkoministerin tehtäväksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sikorski, 51, on tullut tunnetuksi suorapuheisesta kritiikistään Venäjän ulkopolitiikkaa kohtaan. Puolan pääministeri Donald Tuskin mukaan Sikorski olisi ”luonteva ehdokas” Puolalta. Hänen mukaansa maa on vaikuttanut merkittävästi ulkopolitiikan saralla, joten EU:n korkean edustajan paikka on nyt vahvasti heidän mielenkiintonsa kohteena.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos