Liisa Jaakonsaari: Gallupien perässä juokseminen imee energiaa

Sosialidemokraattien europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaaren mielestä mielipidemittausten perässä juokseminen on vienyt energiaa välttämättömästä yhteiskunnallisesta keskustelusta.

”Mielipidemittausten perässä juokseminen on kaventanut yhteiskunnallista keskustelua ja imenyt energiaa välttämättömästä yhteiskunnallisesta keskustelusta”, Liisa Jaakonsaari (sd.) kirjoittaa puheenvuoron blogissaan.

Hänen mukaansa gallupit ovat aina konservatiivisia ja kertovat tulevaisuuden sijasta vain nykyhetkestä ja menneestä. Hän harmittelee myös, että europarlamenttivaaleista näyttää tulevan Suomessa puhtaat henkilövaalit.

Mainos - sisältö jatkuu alla

”Puolueet pudottelevat ehdokkaita kuin kultakimpaleita julkisuuteen ilman minkäänlaisia poliittisia viestejä”, Liisa Jaakonsaari kirjoittaa.

Jaakonsaaren mukaan poliittisen keskustelun painopiste on lähes kokonaan siirtynyt rakenteista ja tulevaisuuden haasteista yksilöihin.

”Ehkä Euroopan unioni koetaan Suomessa sittenkin kaikesta melusta ja hälinästä huolimatta niin itsestään selväksi, ettei kunnolla haastajaa sittenkään löydy”, hän pohtii.

”Kritiikki ja epäily ovat hyveitä, mutta joukko, joka oikeasti haluaa hajottaa Euroopan unionin ja siirtää kaiken vallan takaisin kansallisvaltioille, on niin hajanainen, ettei siitä ole haastajaksi”.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Jaakonsaaren mukaan ”Leevi and the Leavingsin biiseissä todettiin aikoinaan, että elämä on pitkä puutelista. EU on elämääkin pitempi ’puutelista’. Esimerkiksi ottaisin eurooppalaisen demokratian. Huolimatta vaaleilla valitettavasta Euroopan parlamentista, EU on vielä monessa suhteessa epädemokraattinen”.

”Demokratian ”stressitestiä” se tuskin läpäisisi”, hän toteaa.

Eurooppatason demokratian vahvistuminen edellyttäisi Jaakonsaaren mielestä eurooppalaisen puolueiden vahvistamista.

Mainos