Pääministeri Jyrki Kataisen (kok.) mukaan puolustusvoimien selonteossaan esittämästä 150 miljoonan euron lisärahoituksesta on laaja yhteisymmärrys.’
Kataisen mielestä jokaisen poliittisen ryhmän tulisi omassa porukassaan perehtyä siihen, mitä sillä 150 miljoonalla saadaan.
Pääministeri totesi pitävänsä erittäin arvokkaana, että nyt on otettu valmius rauhanajan puolustusyhteistyöhön Ruotsin kanssa. Erityisesti voimavarojen ja puolustuskyvyn, mutta myös säästöjen osalta tämä on hänen mukaansa järkevää.
Puolustuspolitiikka ei pääministerin mukaan kuulu EU:n toimivaltaan, mutta jäsenmaat voivat tehdä niin paljon yhteistyötä, kuin haluavat. Yhteistyö ei hänen mukaansa korvaa tehokasta omaa maanpuolustusta. Kataisen mukaan omasta puolustuskyvystä on pidettävä huoli kaikissa olosuhteissa.
Kataisen mukaan koko Suomea puolustetaan. ”Niin kauan kuin muilla on aseita, myös meillä pitää olla aseita”, hän sanoi.
Puolustuksen pitää hänen mukaansa kuitenkin elää ajassa. Hänen mukaansa puolustusvoimia ei voi käyttää samalla tavalla leikkausten kohteena, kuin joitakin muita kohteita. Materiaalihankinnat on päätettävä järkevästi.