Yhä erittäin tukalaa hellettä – mutta myös ukkosta

Lähivuorokausien aikana on odotettavissa jopa erittäin tukalaa hellettä. Lapissa on syytä varoa myös voimakkaita ukkospuuskia.

Helleaalto näyttää jatkuvan ainakin lähipäivät, kertoo Ilmatieteen laitoksen ennuste. Sen mukaan lauantaina ja sunnuntaina maan etelä- ja keskiosissa helle on jopa erittäin tukalaa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Kainuussa päästään hieman vähemmällä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Etelä- ja Keski-Lapissa on syytä varoa voimakkaita ukkoskuuroja ja -puuskia, joskin ne tuovat varmasti myös hieman helpotusta paahteeseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Helteet eivät ole lähipäivinä loppumassa. Ennusteen mukaan erittäin tukalan helleaallon todennäköisyys on sunnuntain ja maanantain välisenä aikana jopa 70 prosenttia pohjoisinta Lappia lukuun ottamatta.

Heinäkuu on ollut tavanomaista lämpimämpi. Tähän mennessä hellepäiviä on ollut jo 19, kun niitä heinäkuussa keskimäärin on vain 16.

Mainos