Timo Soini Paavo Väyrysen väitteistä: Punamultamiehet näkevät pikku-ukkoja

Ulkoministerin mukaan Suomessa ei ole ulko- ja turvallisuuspoliittista salaliittoa.

Perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini vastaa blogissaan europarlamentaarikko Paavo Väyrysen (kesk.) esittämään salaliittoteoriaan.

– Suomessa ei ole ulko- ja turvallisuuspoliittista salaliittoa. Punamultamiehet ovat laajemminkin nähneet pikku-ukkoja, Soini sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Väyrysen mukaan Suomen ulkopoliittista linjaa johtaa taustalla joidenkin poliitikkojen, talouselämän vaikuttajien ja upseereiden muodostama salaliitto.

Hänen mukaansa myöskään Jyri Häkämiehen nimittäminen EK:n toimitusjohtajaksi ei ollut sattuma. Häkämies on entinen puolustusministeri.

Väyrynen väittää, että tästä salaliitosta ”oli nähtävissä merkkejä” jo ennen eduskuntavaaleja.

Poimintoja videosisällöistämme

– Useat talouselämän vaikuttajat painostivat poliitikkoja kannattamaan Suomen Nato-jäsenyyttä, Väyrynen totesi.

Timo Soinin mukaan keskustan kunniapuheenjohtaja Väyrynen horisee.

Soini kertoo tasavallan presidentin johtavan ulkopolitiikkaa yhdessä valtioneuvoston kanssa ja linjan käyvän ilmi turvallisuuspoliittisessa selonteossa, joka on eduskunnassa käsittelyssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Suomessa näyttää olevan laajaa turhautumista vanhemmissa valtiomiehissä.

Soini kommentoi humoristiseen sävyyn Väyrysen olevan oma itsensä.

– Aina oikeassa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos