Kansanedustaja Toimi Kankaanniemen (ps.) mukaan yhdenkään puoluejohtajan uran jatkuminen ei ole heidän omissa käsissään. Hän arvioi perussuomalaisten puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soinin jäävän historiaan huippupoliitikkona, mutta sanoo hänen ”ainakin pituudeltaan” kekkosmaisen poliittisen uransa loppuvan joskus.
– Haluaako hän vielä tehdä jotain muuta? Se on mahdollista. Ulkoministeri ja pätevä mies kelpaa moneen. Tämä ratkaisu on hänen omissa käsissään, Kankaanniemi kirjoittaa blogissaan.
Kankaanniemi arvioi kiinnostuksen Timo Soinin ajatuksia kohtaan kasvavan. Hän pohtii onko perussuomalaisten puheenjohtaja jatkamassa tai luopumassa, vai saako hän ehkä vuoden 2017 puoluekokouksessa haastajan.
– Vaikka Timo ansaitsee kiitoksen ja politiikanteon nobelin, olisi virkistävää ja puolueelle eduksi, jos uskottava haastaja astuisi esiin.
Vastuu maan katastrofaalisesta talous- ja työllisyystilanteesta on Kankaanniemen mukaan vaatinut rankkoja päätöksiä. Soinin, puolueen ja eduskuntaryhmän on hänen mukaansa nyt yhdessä ryhdistäydyttävä.
– Tarvitaan kriittisempi ote eu- ja europolitiikkaan. Vahvempi pohjoismainen yhteistyö. Rajumpi paine köyhien ja syrjäytyneiden puolesta. Työtä ja turvaa. Eläkeläisten puolustamista. Tiukempi ote turvapaikkaturismia ja monikulttuurisuushömppää kohtaan. Konkretiaa. Kirkasta politiikkaa.