Angela Merkel: Saksan ja Euroopan luottamus Yhdysvaltoihin horjuu

Angela Merkel on tyytymätön G7-maiden kokouksen lopputulokseen.

Saksan liittokansleri Angela Merkel on todennut, etteivät Saksa ja Eurooppa enää luota Donald Trumpin Yhdysvaltoihin. Merkel puhui Baijerissa kampanjatilaisuudessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Merkelin mukaan ystävälliset välit Yhdysvaltojen, Britannian ja Venäjän kanssa ovat elintärkeät. Hänen mielestään Euroopan tulee kuitenkin ottaa kohtalonsa omiin käsiinsä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Independentin mukaan Merkel sanoi, että ajat, jolloin eurooppalaiset pystyivät luottamaan täysin myös muihin, ovat ohi. Merkel viittaa lausunnossaan viime päivien kokemukseen ja lauantaina päättyneeseen G7-maiden kokoukseen, jossa Donald Trump ei suostunut kertomaan Yhdysvaltojen kantaa Pariisin ilmastosopimuksen noudattamiseen.

Trump ilmoitti kertovansa kannan ensi viikolla. Alun perin G7-maiden kokouksessa oli tarkoitus allekirjoittaa johtavien länsimaiden yhteinen kannanotto, joka olisi koskenut Pariisin ilmastosopimuksen lisäksi myös Venäjää vastaan asetettuja pakotteita.

Mainos