EU:n komissiolle parlamentin siunaus

tiistai, 09. helmikuu 2010
barroso_eu_lehtikuva_reuters
(Lehtikuva/Reuters)
Euroopan parlamentti hyväksyi tiistaina uuden EU:n komission äänin 488 puolesta, 137 vastaan ja 72 tyhjää.


Lue lisää...

Tupakoinnilla ja lihavuudella yhteys selkäkipuun

tiistai, 09. helmikuu 2010
selka_selkakipu_mies_480px
Tupakointi lisää varsinkin nuorten riskiä selkäkipuihin, kertoo Työterveyslaitoksessa valmistuneet kaksi meta-analyysia.


Lue lisää...

Haku Verkkouutisista

nykypaiva

Miehet ovat hengenvaarallisia kuskeja

Kotimaa

Share
PDFTulostaSähköposti
Tilasto kuolonkolareista vuosilta 2005-2007 kertoo karua tarinaa miesten ajamisesta. Silloin kun onnettomuuden taustalta löytyy joko alkoholi, ylinopeus tai turvavyöttömyys, ratin takana on tyypillisesti ollut mies, kertoo liikenneonnettomuuksien tutkijalautakuntien tilasto.

Miehet aiheuttavat lähes kymmenen kertaa enemmän rattijuopumukseen liittyviä kuolonkolareita kuin naiset.

Ylinopeudella ajettujen onnettomuuksien tilanne on samankaltainen. Yli 10 km/h:ssa ylinopeudella ajetuista kuolonkolareista vain 8 prosenttia oli naisten ajamia. Lisäksi turvavyöttömiä mieskuljettajia menehtyi yli viisi kertaa enemmän kuin naisia.

Onnettomuustilastoista voidaan poimia myös tieto sellaisista onnettomuuksista, joiden syynä on useampi kuin yksi näistä riskitekijöistä. Näissäkin onnettomuuksissa kuljettajat ovat pääsääntöisesti miehiä.

- Jos miehet käyttäytyisivät liikenteessä naisten tavoin niin liikenteessä menehtyisi huomattavasti vähemmän ihmisiä, Liikenneturvan viestintäpäällikkö Kare Ojaniemi laskee.

Opettele ajamaan kuin nainen

Ajokäyttäytymistä punnitessa on turvallisempaa antaa naisten ajaa. Tutkimuksissa naisten ajotyyli on todettu rauhallisemmaksi, varovaisemmaksi, huomaavaisemmaksi ja vähemmän aggressiiviseksi kuin miesten.

Iän myötä naiset kykenevät paremman terveydentilansa johdosta jatkamaan autoilua pitempään kuin miehet.

Miehet kuitenkin ajavat enemmän kuin naiset ja se selittää osittain miksi miehille sattuu enemmän onnettomuuksia liikenteessä. Naisten ajavat arviolta 20-30 prosenttia kaikista ajetuista kilometreistä.

Miehet ovat alttiimpia onnettomuuksille syntymästään lähtien. Kun ruotsalaiset vertasivat naisten ja miesten sairaalahoitovuorokausien määrää syntymästä lähtien, tilastosta näkyi miesten suurempi altistus onnettomuuksille. Jo alle 1-vuotiaille pojille sattui tyttöjä useammin onnettomuuksia.

kuolonkolarit
Lähde: Liikenneonnettomuuksien tutkijalautakunta
Kuva: Liikenneturva




Mainospalkki