Tanskanen tarjoilee pillereitä

Talous

Share
PDFTulostaSähköposti
kuluttaja_kauppakeskus_entresse_espoo_251108_lehtikuva_ pekka_sakki
(Lehtikuva/Pekka Sakki)
Antti Tanskasen kasvutyöryhmä tarjoilee tuoreessa väliraportissaan pillerirasiaa tuottavuuden parantamiseksi.

Tanskasen mukaan työryhmä on talouskasvua pohtiessaan keskittynyt työn tuottavuuden kasvun ongelmiin, koska pitkällä aikavälillä työtuntien kasvattamisella on rajansa, kun taas tuottavuuden kasvulla ei ole mitään rajaa.

Pureksittavaksi työryhmä ei kuitenkaaan tuonut yhtä iso pihviä, sillä sellaista ei Tanskasen mukaan vain ole. Sen sijaan hän luonnehti raportin sisältöä pillerirasiana, jossa on monenlaisia pillereitä, kaikki eri sisältöisiä, eri kokoisia ja eri makuisia. Niitä myö otetaan eri tavalla kuin tavallisia kotipillereitä.

- Meidän nyt tarjoamat pillerit voisi tempaista kurkusta alas kerralla, niin silloin ehkä saataisiin kunnon vauhtia rattaisiin, Tanskanen sanoi väliraportin tiedotustilaisuudessa.

Nokiastaan ei apua

Tanskanen muistutti, että viime vuosikymmeninä tuottavuuden kasvu on Suomessa hidastunut, vaikka samaan aikaa meillä on ollut positiivinen Nokia-ilmiö.

- Tästä pitää ottaa se oppi, että mikään yksittäinen yritys tai edes toimiala ei yksin pysty viemään kansantaloutta eteenpäin sillä tavalla kuin me haluaisimme, Tanskanen sanoi.

Häne mukaansa meidän täytyykin kiinnittää huomioita kansantalouteen kokonaisuutena, mikään yhden uuden Nokia haikailu ei meitä auta.

Tanskanen kiinnitti huomiota myös tietoyhteiskuntaan, josta Suomessa on paljon puhuttu mutta jonka eteen on vähän tehty. Työryhmä näkee Tanskasen mukaan tietoyhteiskunnassa paljon hyödyntämätöntä potentiaalia.

- Se ole mikään insinöörijuttu, vaan pitää osata muuttaa toimintatavat, Tanskanen painotti.

Tuottavuutta parannettava kaikkialla

Työryhmä toteaa väliraportissaan, että tuottavuuden kasvun merkitys korostuu työntekijöiden määrän vähentyessä. Tuottavuutta on parannettava sekä yksityisellä että julkisella sektorilla.

Vientiteollisuutemme pitää raportin mukaan säilyä laadukkaana ja kilpailukykyisenä. Työryhmä painottaa markkinaehtoisuutta: markkinoille olisi luotava hyvät toimintaedellytykset resurssien kohdentamiseksi tehokkaasti.

Julkisella sektorilla puolestaan pitäisi työryhmän mielestä kiinnittää huomiota toiminnan vaikuttavuuteen ja palvelujen laatuun. Julkisen sektorin sähköisten palvelujen kehittämisvastuu pitäisi antaa yhdelle ainoalle toimijalle. Myös julkinen hankintatoimi kaipaa järkeistämistä.

Työryhmä luovutti väliraporttinsa keskiviikkona pääministeri Matti Vanhaselle (kesk.) Helsingissä.

Lukuisa määrä hyviä ja tuttuja ehdotuksia


Työryhmä ehdottaa raportissaan parannuksia muun muassa Kilpailuviraston toimintamahdollisuuksiin, kaavoitus- ja tonttipolitiikkaan ja yhteispohjoismaisten sähkömarkkinoiden toimintaan.

Suomen tutkimus- ja innovaatiojärjestelmä puolestaan olisi kytkettävä tiiviimmin kansainvälisiiin osaamisverkostoihin, ja perustutkimuksen edellytyksiä olisi parannettava.

Tiukentuvan ympäristöpolitiikan mahdollisuudet tutkimuspolitiikassa olisi hyödynnettävä. Lisäksi julkisesti kerätyn tiedon hyodyntämistä pitäisi lisätä.

Koulujärjestelmässä olisi lisättävä joustavuutta ja panostettava luovuuteen. Opetuksen pitäisi ottaa huomion työmarkkinoiden tarpeet. Sosiaalisen pääoman lujittumista olisi edistettävä kaikkialla.

Teknologiatukea pitäisi työryhmän mielestä monipuolistaa tuotekehityksestä liiketoimintaosaamiseen. Yritteliäisyyteen ja innovaatioihin olisi kannustettava. Verojärjestelmän ja julkisen rahoituksen olisi vahvistettava yritysten kasvuhaluja ja kasvumahdollisuuksia.

Kaikki joukolla keskustelemaan

Tanskanen luonnehti väliraporttia keskustelun avaukseksi. Käydyn keskustelun hedelmät tulevat mukaan työryhmän loppuraporttiin.

Kansalaiskeskustelua varten on netissä avattu oma keskustelupalvelu.

Palvelu on tosin vain suomenkielinen, mutta ruotsiksikin saa kuulemma keskusteluun osallistua.

Lue myös: EK ja SY kriittisiä Tanskaselle




Kommentteja 0
Lisää uusi
+/-
  Kommentoi
Nimi:
Sähköposti:
 
Otsikko:
 
Ole hyvä ja kirjoita roskapostinestokoodi jonka näet kuvassa.